A projectile is launched with an initial speed of 45.0 m/s at an angle of 33.0°
ID: 1778147 • Letter: A
Question
A projectile is launched with an initial speed of 45.0 m/s at an angle of 33.0° above the horizontal. The projectile lands on a hillside 3.65 s later. Neglect air friction. (Assume that the +x-axis is to the right and the +y-axis is up along the page.)
(a) What is the projectile's velocity at the highest point of its trajectory?
(b) What is the straight-line distance from where the projectile was launched to where it hits its target?
_______m
Explanation / Answer
a) u = 45 m/s
theta = 33 degree
t = 3.65 s
a) at the highest point
velocity of the projectile = u * cos(theta)
velocity of the projectile = 45 * cos(33 degree)
velocity of the projectile = 37.7 m/s
the direction of velocity is horizontal
hence , 0 degree with x axis
b)
at t = 3.65 s
y = 45 * sin(33 degree) * 3.65 - .0.50 * 9.8 * 3.65^2
y = 24.2 m
x = u * cos(theta) * t
x = 45 * cos(33) * 3.65
x = 137.7 m
straight line distance = sqrt(x^2 + y^2)
straight line distance = 139.9 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.