A ball is attached to a horizontal cord of length L = 1.38m whose other end is f
ID: 1286303 • Letter: A
Question
A ball is attached to a horizontal cord of length L = 1.38m whose other end is fixed, as seen in figure below.
2. A peg is located a distance h directly below the point of attachment of the cord. If h = 0.880 L, what will be the speed of the ball when it reaches the top of its circular path about the peg?
A ball is attached to a horizontal cord of length L = 1.38m whose other end is fixed, as seen in figure below. If the ball is released, what will be its speed at the lowest point of its path? 2. A peg is located a distance h directly below the point of attachment of the cord. If h = 0.880 L, what will be the speed of the ball when it reaches the top of its circular path about the peg?Explanation / Answer
1. using work - energy method,
mgL = mv^2 /2
v = sqrt(2gL) = sqrt(2 x 9.8 x 1.38) =5.2 m/s
2. after that ball will go h = 2 x (1 - 0.880)L = 0.24L high fromlowest position,
again using work-energy method,
mv^2 /2 = mg(0.24L) + mv'^2 /2
5.2^2 /2 = 9.8 x 0.24 x 1.38 + v'^2 /2
V' = 4.50 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.