A ball A is thrown vertically upward from the top of a 28-m-high building with a
ID: 1884410 • Letter: A
Question
A ball A is thrown vertically upward from the top of a 28-m-high building with an initial velocity of 4 m/s. At the same instant another ball B is thrown upward from the ground with an initial velocity of 20 m/s. Part A Determine the height from the ground at which they pass. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units hValue Units Submit Request Answer Part B Determine the time at which they pass Express your answer to three significant figures and include the appropriate units HA tValue Units Submit Request AnswerExplanation / Answer
given ball A is thrown vertically upwards from the top of a h = 28 m tall building
u = 4 m/s
another ball thrown from the ground, u' = 20 m/s
a. let say they pass at height y
then
y = u'*t - 0.5*gt^2
y - h = u*t - 0.5*gt^2
hence
u'*t - 0.5gt^2 - h = ut - 0.5gt^2
u'*t - ut = h
t = h/(u' - u) = 28/16
hence
y = 20*28/16 - 0.5g*28^2/16^2 = 19.9784375 m
b. t = 28/16 = 1.75 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.