A baker bakes fresh apple pies at the beginning of everyday. At the end of the d
ID: 357995 • Letter: A
Question
A baker bakes fresh apple pies at the beginning of everyday. At the end of the day, unsold pies are reduced in price by 70% and always sell out for this lower price instantly (discounted products are sold at a loss). If demand for pies is normal with a mean of 200 pies and standard deviation of 25 pies, find the price a fresh pie sells for. Assume a service level of 95% and that the baker purchases ingredients for $2 per pie (assume labour cost is zero) Note: Please do not use'$'sign in your answer. Round your final answer only. Round your final answer to 2 decimal placesExplanation / Answer
Let the price at which fresh pie sells for = P
Cost of buying ingredient = C =$2 per pie
Salvage value of unsold pie ( discounted by 70% ) = 0.30.P
Cost of underage =Cu =P – C
Cost of overage = CO =C – 0.3.P
Critical ratio = Cu/ Cu + Co = ( P – C ) / ( P – C + C – 0.3.P) = ( P – C ) /0.7P
Critical ratio is the probabilityof optimum order quantityor in stock probability
The ins tock probability here is = 95% = 0.95
Therefore , ( P -C) / 0.7.P = 0.95
Or, P – C = 0.665.P
Or, 0.335.P = C
Or, 0.335 = $2
Or, P = $2/0.335
Or, P = 5.97
PRICE AT WHICH FRESH PIE SELLS AT = $5.97
PRICE AT WHICH FRESH PIE SELLS AT = $5.97
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.