A ball B1 of mass 2kg moves at speed of 2m/s. A ball B2 of mass 3kg moves at spe
ID: 1782153 • Letter: A
Question
A ball B1 of mass 2kg moves at speed of 2m/s. A ball B2 of mass 3kg moves at speed of 4m/s. They collide at an angle of 30.
A) Find the total momentum before the collision in x and y-direction. (Hint: compute B1’s and B2’s momentum in x and y. Then sum up them. Be careful that only B2 has speed in Y)
B) After collision, they go separately at an angle of 45. Find the speed of B1. (Hint: make an equation for the momentum in y-direction by using conservation law of momentum)
C) Find the speed of B2 (Hint: make an equation for the momentum in x-direction.)
Explanation / Answer
A)
m1 = 2 kg , m2 = 3 kg
v1i = 2 Sin30 i + 2 Cos30 j = 1 i + 1.73 j
v2i = 0 i + 4 j
total initial momentum is given as
Pi = m1 v1i + m2 v2i = 2 (1 i + 1.73 j) + 3 (0 i + 4 j) = 2 i + 15.5 j
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.