A horizontal uniform magnetic field of magnitude 0.5 T is oriented at an angle o
ID: 1285766 • Letter: A
Question
A horizontal uniform magnetic field of magnitude 0.5 T is oriented at an angle of = 65° relative to a line perpendicular to plane of a vertical, rectangular loop, as indicated in the figure. The loop has a height of 8 cm and a width of 15 cm. Each of the 1000 turns of wire in the loop carries a current of 0.23 A counterclockwise around it.
b.) Find the net magnetic force (size & direction) on the loop.
Fnet = ?
c.) Find the net magnetic torque (size & direction) experienced by the loop when it is initially released as shown above.
Tnet = ?
Please show work on the answers. Thank you!
A horizontal uniform magnetic field of magnitude 0.5 T is oriented at an angle of = 65 degree relative to a line perpendicular to plane of a vertical, rectangular loop, as indicated in the figure. The loop has a height of 8 cm and a width of 15 cm. Each of the 1000 turns of wire in the loop carries a current of 0.23 A counterclockwise around it. b.) Find the net magnetic force (size & direction) on the loop. Fnet = ? c.) Find the net magnetic torque (size & direction) experienced by the loop when it is initially released as shown above. Tnet = ? Please show work on the answers. Thank you!Explanation / Answer
Fnet = N*2*I*L*B*sin25 = (1000*2*0.23*0.15*0.5*sin25) = 14.5 N
v) Tnet = N*B*I*A*cos65 = 1000*0.5*0.23*0.08*0.15*cos65 = 0.58 NM
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.