A horizontal spring attached to a wall has a force constant of k = 760 N/m. A bl
ID: 1307881 • Letter: A
Question
A horizontal spring attached to a wall has a force constant of k = 760 N/m. A block of mass m = 1.80 kg is attached to the spring and rests on a frictionless, horizontal surface as in the figure below.
(a) The block is pulled to a position xi = 6.60 cm from equilibrium and released. Find the potential energy stored in the spring when the block is 6.60 cm from equilibrium.
J
(b) Find the speed of the block as it passes through the equilibrium position.
m/s
(c) What is the speed of the block when it is at a position xi/2 = 3.30 cm?
m/s
Explanation / Answer
a)U=0.5kA^2=0.5*760*0.066^2=1.655J
b)Conserving energy,
0.5kA^2=0.5mv^2
v=sqrt(k/m)*A=1.356m/s
c)Conserving energy,
0.5kA^2=0.5kx^2+0.5mv^2
0.5*760*0.066^2=0.5*760*0.033^2+0.5*1.8*v^2
v=1.175m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.