Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A horizontal magnetic field of 1.3×10?4 T is at an angle of 29 ? to the directio

ID: 2036746 • Letter: A

Question

A horizontal magnetic field of 1.3×10?4 T is at an angle of 29 ? to the direction of the current in a straight, horizontal wire 78 cm long.

Part A) If the wire carries a current of 10 A , what is the magnitude of the force on the wire? Express your answer using two significant figures. F= __________N

Part B) What angle(s) would be required for the force to be half the value found in part A, assuming nothing else is changed? ________________degrees

Express your answer using three significant figures. If there is more than one answer, enter them in ascending order separated by a comma.

Explanation / Answer

a)

Magnitude of magnetid force on the wire is given by

F=BILsin(o) =(1.3*10-4)*10*0.78*sin29

F=4.9*10-4 N

b)

=>(4.9*10-4/2) =(1.3*10-4)*10*0.78*SIn(o)

o=SIn-1(0.2424)=14o

and the other angle is

o=180-14.03 =166o

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote