A horizontal spring attached to a wall has a force constant of k = 700 N/m. A bl
ID: 1508597 • Letter: A
Question
A horizontal spring attached to a wall has a force constant of k = 700 N/m. A block of mass m = 1.60 kg is attached to the spring and rests on a frictionless, horizontal surface as in the figure below.
(a) The block is pulled to a position xi = 5.00 cm from equilibrium and released. Find the potential energy stored in the spring when the block is 5.00 cm from equilibrium.
J
(b) Find the speed of the block as it passes through the equilibrium position.
m/s
(c) What is the speed of the block when it is at a position xi/2 = 2.50 cm?
m/s
Explanation / Answer
part A :
Potential energy PE = 0.5 Kx^2
PE = 0.5 * 700 * 0.05^2
PE = 0.875 Joules
------------------------------
part B:
KE = PE = 0.5 m v^2
0.875 = 0.5* 1.6* v^2
v = 1.045 m/s
----------------------
0.5 k x^2 = 0.5 mv^2
v^2 = kx^2/m
v^2 = 700 * 0.025^2/1.6
V = 0.522 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.