A 28.0kg child plays on a swing having support ropes that are 2.40m long. A frie
ID: 1285560 • Letter: A
Question
A 28.0kg child plays on a swing having support ropes that are 2.40m long. A friend pulls her back until the ropes are 41.0? from the vertical and releases her from rest.
1.) What is the potential energy for the child just as she is released, compared with the potential energy at the bottom of the swing? (Joules)
2.) How fast will she be moving at the bottom of the swing? (m/s)
3.) How much work does the tension in the ropes do as the child swings from the initial position to the bottom? (Joules)
Explanation / Answer
1) U = m*g*L*(1-cos41) = 28*9.8*2.4*(1-cos41) = 161.54 J
2) 0.5*m*v^2 = U
v = 3.39 m/s = 3.4 m/s
3) WT= T *s *cos90 = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.