Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A metal bar of length L = 1.00 m slides freely on two frictionless, horizontal m

ID: 1283789 • Letter: A

Question

A metal bar of length L = 1.00 m slides freely on two frictionless, horizontal metal rails as shown in the figure below. The entire circuit has a resistance R = 265 . There is a magnetic field B = 1.2 T directed upward, perpendicular to the plane of the drawing and the rectangular area enclosed by the bars. An external force is applied to the bar such that it moves to the right with a speed v = 28 m/s. What are the magnitude and direction of the current induced in the bar?

magnitude:

direction:


A metal bar of length L = 1.00 m slides freely on two frictionless, horizontal metal rails as shown in the figure below. The entire circuit has a resistance R = 265 . There is a magnetic field B = 1.2 T directed upward, perpendicular to the plane of the drawing and the rectangular area enclosed by the bars. An external force is applied to the bar such that it moves to the right with a speed v = 28 m/s. What are the magnitude and direction of the current induced in the bar? magnitude: A [5 points] 0 attempt(s) made (maximum allowed for credit = 5) direction: clockwise counterclockwise

Explanation / Answer

1) The induced current is given by i = B L v / R = 1.2 x 1.0 x 28 / 265 = 0.127 amp

2) The direction of this induced current is counter clockwise. ( using Fleming's right hand rule)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote