A metal bar of length L = 0.83 m slides freely on two frictionless, horizontal m
ID: 1552343 • Letter: A
Question
A metal bar of length L = 0.83 m slides freely on two frictionless, horizontal metal rails as shown in the figure below. The entire circuit has resistance R = 160 Ohm. A magnetic field B = 1.8 T is directed upward, perpendicular to the plane of the drawing and the rectangular area enclosed by the bars. An external force is applied to the bar such that it moves to the right with speed v = 24 m/s. What are the magnitude and direction of the current induced in the bar? magnitude 35.856 A direction clockwiseExplanation / Answer
given
L = 0.83 m, B = 1.8T, R = 160 ohm
speed v = 24 m/s
we knwo that the induced emf in the rod is e = B*v*l
e = 1.8*24*0.83 v
e = 35.856 V
the current is I = e/R
I = 35.856/160 A
I = 0.2241 A
the magnitude of the current is I = 0.2241 A
the direction is clockwise direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.