Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A mass m 1 = 3.3 kg rests on a frictionless table and connected by a massless st

ID: 1280112 • Letter: A

Question

A mass m1 = 3.3 kg rests on a frictionless table and connected by a massless string over a massless pulley to another mass m2 = 4.4 kg which hangs freely from the string. When released, the hanging mass falls a distance d = 0.87 m.

1) How much work is done by gravity on the two block system? J

2) How much work is done by the normal force on m1? J

3)What is the final speed of the two blocks? m/s

4)How much work is done by tension on m1? J

5)What is the tension in the string as the block falls? N

6)The work done by tension on only m2 is:

positive

zero

negative

7) What is the NET work done on m2?

A mass m1 = 3.3 kg rests on a frictionless table and connected by a massless string over a massless pulley to another mass m2 = 4.4 kg which hangs freely from the string. When released, the hanging mass falls a distance d = 0.87 m. 1) How much work is done by gravity on the two block system? J 2) How much work is done by the normal force on m1? J 3)What is the final speed of the two blocks? m/s 4)How much work is done by tension on m1? J 5)What is the tension in the string as the block falls? N 6)The work done by tension on only m2 is: positive zero negative 7) What is the NET work done on m2?

Explanation / Answer

1.) Work done by gravity = m2g.d = 4.4x9.8x0.87 = 37.51 J

2.) work done by Normal force = 0 => because no displacement in the direction of normal force.

3.) To calculate final speeds we have to find out the accelertion of the system. let it be a m/s2 in the downward direction

& let tension in the String be T

So writing equations , T = m1a & m2g - T = m2a

=>   m2g - m1a = m2a

=> a = 4.4x9.8/7.7 = 5.6 m/s2

So , final speed of m1 => v = sqrt(2as) = sqrt(2x5.6x0.87) = 3.12 m/s

final speed of m2=> 3.12 m/s

4) Work done by tension on m1 = m1xaxs = 16.07 J

5.) From above equations , Tension in the String =  m1a = 18.48 N

6.) Work done by Tension on m2 is Negative , because displacement in opposite direction of Tension force.

7.) Net work done on m2 = netforceXdisplacement = m2aX0.87 = 21.43 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote