A mass is attached to the end of a spring and set into oscillation on a horizont
ID: 1300625 • Letter: A
Question
A mass is attached to the end of a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface by releasing it from a stretched position of
x = +0.150 m.
The mass of the block is
m = 0.747 kg,
the force constant of the spring is
k = 77.3 N/m.
Determine the following.
(a) force component that the spring exerts on the block just before the block is released (Indicate the direction with the sign of your answer.)
N
(b) angular frequency ? of the resulting oscillatory motion
rad/s
(c) maximum speed of the oscillating mass
m/s
(d) magnitude of the maximum acceleration of the oscillating mass
m/s
Explanation / Answer
given data
x = A = +0.150 m.
The mass of the block is
m = 0.747 kg,
the force constant of the spring is
k = 77.3 N/m.
a)
F=kx = 77.3*0.150 =11.595 N
b)
w = sqrt(k/m) sqrt(77.3/0.747) =10.17 rad/s
c)
maximum speed V =wA=10.17*0.150 =1.525 m/s
d)
maximum acceleration = w^2 A = 10.17^2*0.150 =15.51 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.