A mass is attached to the end of a spring and set into oscillation on a horizont
ID: 1549727 • Letter: A
Question
A mass is attached to the end of a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface by releasing it from a stretched position of x = +0.150 m. The mass the of block is m = 707 kg, the force constant of the spring is k = 79.3 Nm. Determine the following (a) force component that the spring exerts on the block just before the block is released (Indicate the direction with the sign of your answer.) (b) angular frequency of the resulting oscillatory motion (c) maximum speed of the oscillating mass (d) magnitude of the maximum acceleration of the oscillating massExplanation / Answer
given
Amplitude, A = 1.5 m
m = 0.707 kg
k = 79.3 N/m
a) F = -k*A
= -79.3*1.5
= -119 N
b) w = sqrt(k/m)
= sqrt(79.3/0.707)
= 10.6 rad/s
c) Vmax = A*w
= 1.5*10.6
= 15.9 m/s
d) a_max = A*w^2
= 1.5*10.6^2
= 168 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.