Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A mass attached to one end of a spring is set into simple harmonic motion. The p

ID: 2308789 • Letter: A

Question

A mass attached to one end of a spring is set into simple harmonic motion. The period of the block's motion is 0.125 s. What is the frequency of the motion? A mass on a spring is set into SHM (Simple Harmonic Motion). The frequency of the motion is 24 Hz. What is the period of the motion? A 3.50 kg mass on a frictional horizontal surface is attached to one end of a spring with a spring constant of 49.0 N/m. The other end of the spring is attached to a fixed wall. The mass is pulled back a distance of 2.50 cm and released, setting it in a SHM (Simple Harmonic Motion). What is the period T of the block? thanks in advance :)

Explanation / Answer

a) The frequency of the motion is f = 1/T = 1/ 0.125 s = 8 Hz

b) The period of the motion is T = 1/f = 1/24 = 0.04 s

c) f = 1/2pi root of (k/m) = 1/2(3.14) sqrt ( 49/3.5) = 0.595 Hz

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote