A mass is attached to the end of a spring and set into oscillation on a horizont
ID: 1477107 • Letter: A
Question
A mass is attached to the end of a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface by releasing it from a compressed position. The record of time is started when the oscillating mass first passes through the equilibrium position, and the position of the mass at any time is described by x = (4.7 cm)sin[(7.9 rad/s)t].
Determine the following:
(a) frequency of the motion
=____ Hz
(b) period of the motion
=____ s
(c) amplitude of the motion
=____ cm
(d) first time after t = 0 that the object reaches the position x = 2.6 cm
=____ s
Explanation / Answer
x = (4.7 cm)sin[(7.9 rad/s)t]
w = 7.9 * = 2**f
=> f = 3.95 Hz
w = 2*/T
T = 0.2532 sec
amplitude of motion A = 4.7 cm
d)
2.6 = 4.7sin(7.9*pi*t)
0.1866*pi = 7.9*pi*t
=> t = 0.02362 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.