A rookie quarterback throws a football with an initial upward velocity component
ID: 1277176 • Letter: A
Question
A rookie quarterback throws a football with an initial upward velocity component of 16.5m/s and a horizontal velocity component of 18.1m/s . Ignore air resistance.
A.
How much time is required for the football to reach the highest point of the trajectory?
Express your answer using three significant figures.
B.
How high is this point?
Express your answer using three significant figures
C.
How much time (after it is thrown) is required for the football to return to its original level?
Express your answer using three significant figures.
D.
How does this compare with the time calculated in part (a).
Express your answer using three significant figures.
E.
How far has it traveled horizontally during this time?
Express your answer using three significant figures.
Explanation / Answer
Given
Ux = ucos? = 18.2 m/
& Uy = usin? = 16.5 m/s
(A) By t = usin?/g = 16.5/9.8 = 1.683 sec
(B) By H = (usin?)^2/2g = (16.5)^2/(2 x 9.8) = 13.89 m
(C) By T = 2t = 3.366 sec
(D) it's twice as campared to (a)
(E) By R = [Ux] x T
=>R = 18.1 x 3.366 = 68.92 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.