A rookie quarterback throws a football with an initial upward velocity component
ID: 1266588 • Letter: A
Question
A rookie quarterback throws a football with an initial upward velocity component of 15.2m/s and a horizontal velocity component of 18.1m/s . Ignore air resistance.
Part A
How much time is required for the football to reach the highest point of the trajectory?
Express your answer using three significant figures.
Part B
How high is this point?
Express your answer using three significant figures.
Part C
How much time (after it is thrown) is required for the football to return to its original level?
Express your answer using three significant figures.
Part D
How does this compare with the time calculated in part (a).
Express your answer using three significant figures.
Part E
How far has it traveled horizontally during this time?
Express your answer using three significant figures.
Explanation / Answer
a) time required for the football to reach the highest point of the trajectory =Uy/g=15.2/9.8=1.551 sec (ans)
b)Height = Uy^2/2g =11.788 m (ans)
c)time (after it is thrown) required by the football to return to its original level?= 2*Uy/g =3.102 sec (ans)
d) Its twice of time calculated in a (ans)
e)horizontal distance=Ux*t =18.1 *3.102 =56.146 m (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.