An astronaut on planet X observes and plots the position of a projectile at cons
ID: 1273799 • Letter: A
Question
An astronaut on planet X observes and plots the position of a projectile at constant time intervals of 0.677 s.
(1) Calculate the horizontal speed of the ball.
(2) Calculate ay, the vertical acceleration due to gravity on Planet X. The planet has no atmosphere. NOTE: Both answers must be correct to get credit. A positive vertical acceleration would corresponds to increasing speed along the vertical-axis. You may need to take multiple readings of your positions on the graph and then average them to obtain the correct answer.
The horizontal speed is constant. Use a large time interval to calculate its value.Explanation / Answer
A
delta(x)/ 0.677 = 73-0/0.677 = 107.83 m/s
B
at top velocity in y direction = 0
v^2 = u^2 + 2as
u^2 = 2as
s = ut - .5at^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.