An astronaut is being tested in a centrifuge. The centrifuge has a radius of 10
ID: 1906277 • Letter: A
Question
An astronaut is being tested in a centrifuge. The centrifuge has a radius of 10 m and, in starting, rotates according to ? = 0.30t2, where t is in seconds and ? is in radians. (a) When t = 15.0 s, what is the magnitude of the astronaut's angular velocity? (b) When t = 15.0 s, what is the magnitude of the astronaut's linear speed? (c) When t = 15.0 s, what is the magnitude of the astronaut's tangential acceleration?(d) When t = 15.0 s, what is the magnitude of the astronaut's radial acceleration?Explanation / Answer
angular velocity=d?/dt=2*0.30t=0.6t at t=15 sec angular velocity=0.6*15=9 rad/sec linear speed=2*9*10=180 m/sec radial acceleration=d^2?/dt^2 =0.6 rad/sec^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.