Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An astronaut is being tested in a centrifuge. The centrifuge has a radius of 11

ID: 1969529 • Letter: A

Question

An astronaut is being tested in a centrifuge. The centrifuge has a radius of 11 m and, in starting, rotates according to ? = 0.30t2, where t is in seconds and ? is in radians.
(a) When t = 13.0 s, what is the magnitude of the astronaut's angular velocity?
rad/s

(b) When t = 13.0 s, what is the magnitude of the astronaut's linear speed?
m/s

(c) When t = 13.0 s, what is the magnitude of the astronaut's tangential acceleration?
m/s2

(d) When t = 13.0 s, what is the magnitude of the astronaut's radial acceleration?
m/s2

Explanation / Answer

Given The radius of the centrifuge R = 11 m The angular displacement is = 0.30t2 The angular velocity is                     = d/dt                          = 0.6t a) When t = 13.0 s, The magnitude of the astronaut's angular velocity is                       = (0.60)t                           = (0.60)(13.0 s)                                                    = 7.8 rad/s ---------------------------------------------------------------------------------- b) When t = 13.0 s, The magnitude of the astronaut's linear speed is                 v = R                    =(11 m)( 7.8 rad/s)                    = 85.8 m/s ---------------------------------------------------------------------------------------- c) When t = 13.0 s,      The magnitude of the astronaut's tangential acceleration is                    at = R The angular acceleration is                       = d/dt                          = 0.60 rad/s2                   at = ( 0.60 rad/s2)(11.0 m)                   at = ( 0.60 rad/s2)(11.0 m)                       =6.6 m/s2 ----------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------- d) When t = 13.0 s, The magnitude of the astronaut's radial acceleration        a = R2         = (11.0 m)(7.8 rad/s)2          = 669.24          = 669.24
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote