An astronaut is being tested in a centrifuge. The centrifuge has a radius of 12
ID: 1358970 • Letter: A
Question
An astronaut is being tested in a centrifuge. The centrifuge has a radius of 12 m and in starting, rotates according to = 0.30t2, where t is in seconds and is in radians. (a) When t = 9.0 s, what is the magnitude of the astronaut's angular velocity? rad/s (b) When t = 9.0 s, what is the magnitude of the astronaut's linear speed? m/s (c) When t = 9.0 s, what is the magnitude of the astronaut's tangential acceleration? m/s2 (d) When t = 9.0 s, what is the magnitude of the astronaut's radial acceleration? m/s2 Additional Materials
Explanation / Answer
Given
theta = 0.30 t^2
Radius of the centrifuge is , r = 10 m
a) The angular velocity , = d theta/ dt = d(0.3 t^2) / dt
= 0.6 t
when t = 9 s,
= 0.6 *9 s =5.4 rad/s
b)when t=9.0 s
linear speed w=d theta/dt
w=d(0.30 t^2)/dt
=0.6t=0.6*9=5.4 rad/s
v=wr
=5.4 rad/s*12m=64.8 m/s
c)
when t=9.0 s
astronaut's tangential acceleration a_t=alpha*r
=dw/dt*12
=12*d(0.6t/dt)
=12*0.6=7.2 m/s^2
d)
astronaut's radial acceleration
a_r=w^2*r
=(5.4 rad/s)^2*12=349.92 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.