A horse gallops at a speed of 16 m/s. How much time is required for the horse ro
ID: 1273549 • Letter: A
Question
A horse gallops at a speed of 16 m/s. How much time is required for the horse ro travel a distance of 4 m? Derive the equation that relates position to speed and acceleration hut in which the time variable does not appear. Start with the basic equation for the definition of acceleration, a = (v - v0)/t, solve for t, and substitute the resulting expression into the position versus time equation, x = x0 + v0t + 1/2 at2. A driver is moving at 30 m/s when he sees a moose standing in the road 80 m ahead. If the driver slams on the brakes, what is the minimum acceleration he must undergo to stop short of the moose and avert an accident? (In British Columbia there are over 4000 moose-car accidents each year.) Biology A sperm whale can accelerate at about 0.1 m/s2 when swimming on the surface of the ocean. HowExplanation / Answer
1) v = 16 m/s
d = 4 m
time req = 4/16 = 0.25 sec
2) v= 30 m/s
d = 80 m
acc = a
0 = 30*30 + 2 * a*80
So acc = -5.625 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.