Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electromagnetic wave is represented by the magnetic field represented mathema

ID: 1266859 • Letter: A

Question

An electromagnetic wave is represented by the magnetic field represented mathematically by B = Bo sin [(6.591*10^8 s^-1) t + (2.198 m^-1) x]

(a) Find the frequency and wavelength of the wave

(b) Check that the speed of the wave is as expected, namely, c.

(c) What is the direction of motion of the wave?

(d) If the magnetic field is vibrating north-south, how is the electric field vibrating?

(e) If Bo = 4.000*10^-9 T, find Eo, the intensity of the electric field.

(f) Find the average intensity, S, of the wave.

Explanation / Answer

a)f=w/2pi =6.591*10^8/6.28 =1.036 *10^8 Hz (ans)

wavelength=2pi/k=6.28/2.198=2.857 m (ans)

b)speed,c=w/k =6.591*10^8/2.198 =2.998*10^8 m/sec (ans)

c) direction of motion =negative X direction

d)electric field vibrates perpendicular to B

EXB =C

so E X -j =-i

so E in -k direction that is negative Z direction

e)Eo =c*Bo =3*10^8 *4*10^-9 =1.2 N/C (ans)

f)average intensity =cBo^2/munot =3*10^8 *(4*10^-9)^2 /(4*3.14*10^-7)=3.82*10^-3 W/m^2 (ans)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote