A block of weight w = 30.0N sits on a frictionless inclined plane, which makes a
ID: 1263081 • Letter: A
Question
A block of weight w = 30.0N sits on a frictionless inclined plane, which makes an angle ? = 33.0? with respect to the horizontal, as shown in the figure. (Figure 1) A force of magnitude F = 16.3N , applied parallel to the incline, is just sufficient to pull the block up the plane at constant speed.
Part A
The block moves up an incline with constant speed. What is the total work Wtotal done on the block by all forces as the block moves a distance L = 3.70m up the incline? Include only the work done after the block has started moving at constant speed, not the work needed to start the block moving from rest.
Express your answer numerically in joules.
Part B
What is Wg, the work done on the block by the force of gravity w? as the block moves a distance L = 3.70m up the incline?
Express your answer numerically in joules.
Part C
What is WF, the work done on the block by the applied force F? as the block moves a distance L = 3.70m up the incline?
Express your answer numerically in joules.
Part D
What is WN, the work done on the block by the normal force as the block moves a distance L = 3.70m up the inclined plane?
Express your answer numerically in joules.
A block of weight w = 30.0N sits on a frictionless inclined plane, which makes an angle ? = 33.0 with respect to the horizontal, as shown in the figure. (Figure 1) A force of magnitude F = 16.3N , applied parallel to the incline, is just sufficient to pull the block up the plane at constant speed. Part A The block moves up an incline with constant speed. What is the total work Wtotal done on the block by all forces as the block moves a distance L = 3.70m up the incline? Include only the work done after the block has started moving at constant speed, not the work needed to start the block moving from rest. Express your answer numerically in joules. Part B What is Wg, the work done on the block by the force of gravity w? as the block moves a distance L = 3.70m up the incline? Express your answer numerically in joules. Part C What is WF, the work done on the block by the applied force F? as the block moves a distance L = 3.70m up the incline? Express your answer numerically in joules. Part D What is WN, the work done on the block by the normal force as the block moves a distance L = 3.70m up the inclined plane? Express your answer numerically in joules.Explanation / Answer
Given that,
W = mg = 30N ; Angle of incline = theta = 33 deg and F = 16.3 N
Part(A)In this case total workdone will be, when the block is moving with a constant velocity,
W = 0
As, The total work done on a particle is equal to the change in its kinetic energy (the work-kinetic energy theorem).
Part (B) L = 3.70m ,Work done in this case will be,
W = mg Sin (theta) x L = (30N) Sin (33) x 3.70m = 60.45 Joules
Part (C) In this case,
W(by applied force) = Fxd = 16.3 x 3.70 = 60.31 Joules
Part (D) In this case,
W= 0
Because, the Normal force imples the force which is always perpendicular to the velocity of the particle, changes the direction of the particle is moving, but does no work on the particle.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.