A block of weight w = 30.0 N sits on a frictionless inclined plane, which makes
ID: 3900938 • Letter: A
Question
A block of weight w = 30.0N sits on a frictionless inclined plane, which makes an angle ? = 24.0? A force of magnitude F = 12.2N , applied parallel to the incline, is just sufficient to pull the block up the plane at constant speed.
1) What is Wg, the work done on the block by the force of gravity w? as the block moves a distance L = 3.00m up the incline?
2) What is WF, the work done on the block by the applied force F? as the block moves a distance L = 3.00m up the incline?
3) What is WN, the work done on the block by the normal force as the block moves a distance L = 3.00m up the inclined plane?
Explanation / Answer
1)work done by gravity = mgsintheta*d = 30*sin24*3 = 36.60
2)since block is moving with constant speed so F = mgsintheta
hence Wf = 36.60 N
3)work done by normal force is zero as there is no movement in direction of normal
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.