A ceiling fan consists of a small cylindrical disk with 5 thin rods coming from
ID: 1261269 • Letter: A
Question
A ceiling fan consists of a small cylindrical disk with 5 thin rods coming from the center. The disk has mass md = 2.5 kg and radius R = 0.23 m. The rods each have mass mr = 1.3 kg and length L = 0.89 m.
1)
What is the moment of inertia of each rod about the axis of rotation?
kg-m2
2)
What is the moment of inertia of the disk about the axis of rotation?
kg-m2
3)
What is the moment of inertia of the whole ceiling fan?
kg-m2
4)
When the fan is turned on, it takes t = 3.2 s and a total of 15 revolutions to accelerate up to its full speed.
What is the magnitude of the angular acceleration?
rad/s2
5)
What is the final angular speed of the fan?
rad/s
6)
What is the final rotational energy of the fan?
J
7)
Now the fan is turned to a lower setting where it ends with half of its rotational energy as before. The time it takes to slow to this new speed is also t = 3.2 s.
What is the final angular speed of the fan?
rad/s
8)
What is the magnitude of the angular acceleration while the fan slows down?
Explanation / Answer
Answer: When the fan is turned on, it takes t = 3.3 s and a total of 18 revolutions to accelerate up to its full speed. What is the magnitude of angular acceleration?
18*2*pi= 0.5*alpha*3.3^2 or angular acceleration alpha = 72*pi/(3.3^2) = 20.77 rad/s^2
What I've found:
Moment of Inertia for each rod: . [{1.3*(0.87^2)*(1/24)}= 0.041, your answer is wrong formula is (ML^2 /24)
Moment of Inertia of the disk: .08228(0.5*3.2*0.22^2= 0.08228, you are right!
Moment of Inertia for the whole fan: [0.041*5+0.08228] = 1.03 kg m^2
Also:
The final angular speed of the fan? = 20.77*3.3 = 68.54 rad/s
The final rotational energy of the fan = 0.5*I*68.54^2 = 2414 J
Now the fan is turned to a lower setting where it ends with half of its rotational energy as before. The time it takes to slow to this new speed is also t = 3.3 s. What is the final angular speed of the fan
Energy in second setting = 2414/2 = 1207 = 0.5*1.02*omega^2 or
reduced angular velocity, omega = sq rt[(1207*2)/1.02] = 48.65 rad/s
The magnitude of the angular acceleration while the fan slows down = (68.54-48.65)/3.3 = 6.03 rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.