A catapult on a cliff launches a large round rock towards a ship on the ocean be
ID: 1531331 • Letter: A
Question
A catapult on a cliff launches a large round rock towards a ship on the ocean below. The rock leaves the catapult from a height H of 34.0 m above sea level, directed at an angle theta above the horizontal with an unknown speed v_s. The projectile remains in flight for 6.00 seconds and travels a horizontal distance D of 168.0 m. Assuming that air friction can be neglected, calculate the value of the angle theta. You know how long the rock is in the air. This yields its horizontal velocity from the horizontal distance it travels. You get the vertical component of the velocity by using the equation of motion with constant acceleration. From the two velocity components you can figure out the angle. Calculate the speed at which the rock is launched. To what height above sea level does the rock rise?Explanation / Answer
along horizontal
speed = v0x = x/t = 168/6 = 28
along vertical
y = v0y*t + (1/2)*ay*t^2
-34 = v0y*6 - (1/2)*9.8*6^2
v0y = 23.7 m/s
tantheta = v0y/v0x
tantheta = 23.7/28
theta = 40.2 degrees <<<-----------answer
=========================
speed v0 = sqrt(v0x^2+v0y^2)
speed v0 = sqrt(28^2+23.7^2) = 36.8 m/s <<<========answer
++++++++++++++++++++++++++++++++
at the maximm height vy = 0
vy^2 - v0y^2 = 2*ay*dy
0 - 23.7^2 = -2*9.8*(y-34)
y = 62.66 m <<<------------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.