A catapult on a cliff launches a large round rock towards a ship on the ocean be
ID: 1531024 • Letter: A
Question
A catapult on a cliff launches a large round rock towards a ship on the ocean below. The rock leaves the catapult from a height H of 31.0 m above sea level, directed at an angle above the horizontal with an unknown speed v0.
1-The projectile remains in flight for 6.00 seconds and travels a horizontal distance D of 142.0 m. Assuming that air friction can be neglected, calculate the value of the angle .
2- Calculate the speed at which the rock is launched.
3- To what height above sea level does the rock rise?
h/Explanation / Answer
a)
From the given graph, we can write that
y(6) = 0 = 31 + v0*sin()*6 - 0.5*g*36
and
x(6) = 142 = v0*cos()*6
rearrange the equations
18*g - 31 = v0*sin()*6
142 = v0*cos()*6
divide
tan() = (18*g - 31)/142
tan() = (18*9.8 - 31)/142
tan() = 1.024
= 45.67 degrees above the horizontal
b)
speed of rock, v = 142 / (6cos 45.67)
v = 33.87 m/s
c)
v = v0 sin - g*t = 0
t = v0sin/g
vertical distance travelled
y = 31m + v0sin*v0sin/g - 1/2*g*(v0sin/g)^2
= 31+ v0^2*sin^2 / 2g
by substituting values we get
y = 31+ 33.87^2*sin^2 45.67 / 2*9.8
y = 60.95 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.