A catapult on a cliff launches a large round rock towards a ship on the ocean be
ID: 1480278 • Letter: A
Question
A catapult on a cliff launches a large round rock towards a ship on the ocean below. The rock leaves the catapult from a height H of 35.0 m above sea level, directed at an angle above the horizontal with an unknown speed v0. The projectile remains in flight for 6.00 seconds and travels a horizontal distance D of 148.0 m. Assuming that air friction can be neglected, calculate the value of the angle . Calculate the speed at which the rock is launched.To what height above sea level does the rock rise?
Explanation / Answer
here,
let the initial speed be v0 and the angle be theta
height , H = 35 m
time taken , t = 6 s
hprizontal distance , R = 148 m
vo*cos(theta) * t = 148
v0 * cos(theta) = 24.667 ....(1)
and
- H = v0*sin(theta)*t - 0.5 * g*t^2
- 35 = v0*sin(theta)* 6 - 0.5 * 9.8* 6^2
v0 * sin(theta) = 23.57 ...(2)
from first and seccond equation
theta = 43.7 degree
v0 = 34.12 m/s
height above the cliff be h'
0 - ( v0 * sin(theta))^2 = - 2 * g * h
h = 28.35 m
the height above the sea level ( 28.35 + 35)
the height above the sea level is 63.35 m
the speed at which the rock is launched is 34.12 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.