A fishing company on a lake has the following production function: Fish caught p
ID: 1255267 • Letter: A
Question
A fishing company on a lake has the following production function:
Fish caught per month = 100*L0.4*K0.5
where: L = hours of labor per month (currently 1000)
K = capital invested (currently $100,000).
(a) A new industry opens upstream of the lake, and pollutes the water. As a result, the first coefficient in the fishing company’s production function falls from 100 to 50. Is this externality a cost or a benefit to society? If the company keeps its levels of L and K the same, what is the change in the number of fish caught? If the fish catch is worth $0.80/fish to society, what is the cost or benefit to society of the externality in monetary terms?
Explanation / Answer
(a) Current monthly production of fish QP= 100*10000.4*1000000.5 = 501187
After a new industry opens up,
New production = Old/2 QP' = 250593
Thus, change in number of fish caught = 501197-250593 = 250594 ANS.
Since the production QP decreases due to polluiton, so it is a cost to the society.
Cost to society = $ 0.80*250594 = 200,475.2 ANS.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.