A fisherman is reeling in a fish. In 8.9 s he winds 3.4 m offishing line onto a
ID: 1676421 • Letter: A
Question
A fisherman is reeling in a fish. In 8.9 s he winds 3.4 m offishing line onto a reel whose radius is 2.8 cm (assumed to beconstant as an approximation). The line is being reeled in at aconstant speed. Determine the angular speed of the reel.***So I know that t= 8.9 sec and that the radius is .028meters. but what is the 3.4 metersof fishing line, how does thatfigure in?> A fisherman is reeling in a fish. In 8.9 s he winds 3.4 m offishing line onto a reel whose radius is 2.8 cm (assumed to beconstant as an approximation). The line is being reeled in at aconstant speed. Determine the angular speed of the reel.
***So I know that t= 8.9 sec and that the radius is .028meters. but what is the 3.4 metersof fishing line, how does thatfigure in?>
Explanation / Answer
Linear speed of the fishingline v = length/ time = 3.4/ 8.9 = 0.382 m/s This is the tangential speed of thereel. Angularspeed = v/ r = 0.382/ 0.028 = 13.64 rad/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.