250,000 units/yc Customer Demand Typical Production 3. 20 days/month 1 shift 8 b
ID: 1139650 • Letter: 2
Question
250,000 units/yc Customer Demand Typical Production 3. 20 days/month 1 shift 8 brs/day 480 min/shift Determine a Daily Demand b Hourly Demand C TAKT time (sec/unit) sec/unit Determine TAKT for each letter using only designated constraints as inputs d Breaks e Breaks f Scrap rate @ g Scrap rate @ h Rework @ i Equipment Uptime j Daily Meetings k Breaks 30 min/shift 20 min/shift 100 pcs/day 10% 5% 90% 5 min/shift 30 min/shift 5 min/shift 50 pcs/day 20 min/shift 10% 95 % Daily Meeting Scrap l Breaks Rework UptimeExplanation / Answer
3.a) Customer demand=250,000 units/yr
Daily demand=250,000/365=684.93 approximately
b) Hourly demand=684.93/24=28.54 approximately
c) Production time per day is 8 hrs or 480 minutes or (480*60)=28,800 seconds
Consumer demand per day is calculated as 684.93
TAKT time=28,800 secs/684.93=42 seconds
d) Now,the break time is 30 minutes/shift.
Thus,the total working time would be 450 minutes/shift or (450*60)=27,000 seconds
TAKT time=27,000 secs/684.93=39.42 seconds/unit
e) If the break time is 20 minutes/shift.
Hence,the total working time would be 460 minutes/shift or (460*60)=27,600 seconds
TAKT time=27,600 secs/684.93=40.3 seconds/unit
j) If the daily meetings are 5 minutes/shift
Hence,the total working time would be 475 minutes/shift or (475*60)=28,500 seconds
TAKT time=28,500 secs/684.93=41.61 seconds/unit
k) Now,breaks are 30 minutes/shift,daily meetings are 5 minutes/shift and scraps are 50 pcs/day.
The working time is 445 minutes/shift or (445*60)=26,700 seconds.If scraps are 50/day then the daily production becomes=(684.93-50)=634.93
TAKT time=26,700/634.93=42 seconds approximately
h) The rework is 5% or the total units to be reworked=(0.05*684.93)=34 pieces
Thus additional time to make the 34 pieces/units=48.51 minutes
Total working time becomes=(480+48.51)=528.51 minutes or (528.51*60)=
TAKT time=31,711/684.93=46.3 seconds
i) The equipment uptime is 90% and thus the total working time now becomes=(0.9*480)=432 minutes/shift or (432*60)=25,920 seconds
TAKT time=25,920/684.93=37.84 seconds
f) The scraps are 100 pieces/day.Hence,the daily production equals=(684.93-100)=584.93
The working time is 480 minutes/day or (480*60)=28,800 seconds
TAKT time=28,800/584.93=49 seconds approximately
l) The break time is 20 minutes/shift,rework is 10% and uptime is 95%.
Hence,total number of units to be reworked=(0.1*683.94)=68.39.Thus,total number of pieces/units to be made in a day=(684.93+68.39)=753 approximately
The breaktime is 20 minutes/shift.Thus,the total work time per shift=(480-20)=460 minutes or (460*60)=27,600 seconds
Now,the uptime is 95% or the final worktime per shift=(0.95*480)=456 minutes or (456*60)=27,360 seconds
Hence,TAKT time=27,360/753=36.33 seconds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.