Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

25.00 mL of 0.100 M HCl is mixed with 25.00mL of 1.00 M LiOH in the calorimeter.

ID: 624373 • Letter: 2

Question

25.00 mL of 0.100 M HCl is mixed with 25.00mL of 1.00 M LiOH in the calorimeter. the initial temperature of HCL and LiOH solution is 20.50 deg C, and the equilibrium temperature of the reaction mixture is 38.50 deg C. assume the density and the specific heat of the solution is the same as for water, 1.00g/mL and 4.8184 J/g deg C. a. determine q solution (heat absorbed or released by the reaction mixture)? b. calculate the moles of the limiting reagent in the reaction? c. what is the delta H reaction in kj/mol for the neutralization reaction? d. is the neutralization reaction endothermic or exothermic?

Explanation / Answer

If my answer is helpful to you please rate me first and award me full points

a)Heat obsorbed by solution=msT

                                          =50*4.8184*18

                                          =4336.56J

b)Moles of limiting reagent=0.1*0.025=0.0025moles of HCL

c)H=4.336/0.0025=1734.4kJ/mole

d)This reaction is exothermic

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote