25.0 of 0.0015M nitrous acid (HNO2) is titrated with 0.0012M dichromate ion (Cr2
ID: 824680 • Letter: 2
Question
25.0 of 0.0015M nitrous acid (HNO2) is titrated with 0.0012M dichromate ion (Cr2O7 2-). The titration is monitored with a potentiometer using a SCE reference electrode ( E ref = 0.241V). The solution is buffered at pH=4.000. Determine the potential of the solution when 9.00ml of dichromate have been added.
Cr2O7 2-(aq) + 14H+ 6e- --> 2Cr3+ + 7H2O E= 1.36V
3HNO2 + 3H2O --> 3NO- 3 + 9H+ + 6e- E= 0.940V
Balance Net Eq: Cr2O7 2-(aq) + 5H+ 3HNO2 --> 2Cr3+ 4H2O + 3NO- 3
(3.75 x 10^-5 mol HNO2)(1mol dichromate/3molHNO2) = 1.25 x 10^-5 mol Cr2O7 2-
Explanation / Answer
E=E0-RT/nF(ln K)
=2.03-(.0831*300*2.303)/(2*95000)*ln (1/(1.25*10^-5)*3.75*10^-5)
=2.02 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.