A 100.2 mL sample of 1.00 M NaOH is mixed with 50.1 mL of 1.00 M H2SO4 in a larg
ID: 1088328 • Letter: A
Question
A 100.2 mL sample of 1.00 M NaOH is mixed with 50.1 mL of 1.00 M H2SO4 in a large Styrofoam coffee cup; the cup is fitted with a lid through which passes a calibrated thermometer. The temperature of each solution before mixing is 22.25 °C. After adding the NaOH solution to the coffee cup and stirring the mixed solutions with the thermometer, the maximum temperature measured is 32.30 °C. Assume that the density of the mixed solutions is 1.00 g/mL, that the specific heat of the mixed solutions is 4.18 J/(g·°C), and that no heat is lost to the surroundings. Calculate the enthalpy change per mole of H2SO4 in the reaction.
Explanation / Answer
moles of NaOH = 100.2 x 1 / 1000 = 0.1002
moles of H2SO4 = 50.1 x 1 / 1000 = 0.0501
mass of solution = 100.2 + 50.1 = 150.3 g
specific heat = 4.18 J / g oC
temperature rise = 32.30 - 22.25 = 10.05 oC
Q = m Cp dT
= 150.3 x 4.184 x 10.05
= 6320 J
delta H = - Q / n = - 6.320 / 0.0501
Enthalpy change = -126 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.