The decomposition of potassium chlorate yields oxygen gas. If the yield is 95%,
ID: 1074413 • Letter: T
Question
The decomposition of potassium chlorate yields oxygen gas. If the yield is 95%, how many grams of KClO are needed to produce 10.0 L of O?
2KClO(s) 2KCl(s) + 3O(g)
The decomposition of potassium chlorate yields oxygen gas. If the yield is 95%, how many grams of KClO are needed to produce 10.0 L of O?
2KClO(s) 2KCl(s) + 3O(g)
The decomposition of potassium chlorate yields oxygen gas. If the yield is 95%, how many grams of KClO are needed to produce 10.0 L of O?
2KClO(s) 2KCl(s) + 3O(g) The decomposition of potassium chlorate yields oxygen gas. If the yield is 95%, how many grams of KClO are needed to produce 10.0 L of O?
2KClO(s) 2KCl(s) + 3O(g)
Explanation / Answer
The reaction taking place is:
2KClO3 ---> 2KCl + 3O2
1 mole of every gas as STP occupies 22.4 L of volume.
Assuming STP conditions, 10 L of volume is occupied by: (1/22.4)*10 = 0.446 moles of gas
As per the reaction stoichiometry,
1 mole of KClO3 produces 1.5 moles of O2
Since the yield is 95%, so
1 mole of KClO3 produces : 1.5*0.95 = 1.425 moles of O2
So,
0.446 moles of O2 will be produced by: (1/1.425)*0.446 = 0.313 moles KClO3
So,
Mass of KClO3 required = Moles*MW = 0.313*122.55 = 38.36 g
Hope this helps !
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.