The decomposition of SO2Cl2 is first order in SO2Cl2 and has a rate constant of
ID: 483082 • Letter: T
Question
The decomposition of SO2Cl2 is first order in SO2Cl2 and has a rate constant of 1.44×104 s1at a certain temperature.
The half-life for this reaction is:
Part B
How long will it take for the concentration of SO2Cl2 to decrease to 25% of its initial concentration? (answer in seconds please)
Part C
If the initial concentration of SO2Cl2 is 1.00 M, how long will it take for the concentration to decrease to 0.76 M ?
Part D
If the initial concentration of SO2Cl2 is 0.175 M , what is the concentration of SO2Cl2 after 190 s ?
Part E
If the initial concentration of SO2Cl2 is 0.175 M , what is the concentration of SO2Cl2 after 510 s ?
t1/2 = 4810 sExplanation / Answer
A)
for 1st order reaction
half life = ln 2/ k
= 0.693/k
= 0.693 / (1.44*10^-4)
= 4812.5 s
Answer: 4810 s
B)
concentration will decrease to 25% is 2 half lifes
hence time taken = 2*4812.5 = 9625 s
Answer: 9620 s
C)
use:
[A] = [A]o*e^(-k*t)
0.76 = 1.00 *e^(-1.44*10^-4 *t)
1.44*10^-4 *t = 0.2744
t = 1906 s
Answer: 1910 s
D)
[A] = [A]o*e^(-k*t)
[A] = 0.175 *e^(-1.44*10^-4 *190)
[A] = 0.175*0.973
= 0.17 M
Answer: 0.17 M
E)
[A] = [A]o*e^(-k*t)
[A] = 0.175 *e^(-1.44*10^-4 *510)
[A] = 0.175*0.9292
= 0.163 M
Answer: 0.163 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.