Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The decomposition of SO2Cl2 is first order in SO2Cl2 and has a rate constant of

ID: 989085 • Letter: T

Question

The decomposition of SO2Cl2 is first order in SO2Cl2 and has a rate constant of 1.38×104 s1 at a certain temperature.

What is the half-life for this reaction?

How long will it take for the concentration of SO2Cl2 to decrease to 25% of its initial concentration? Express your answer using two significant figures.

If the initial concentration of SO2Cl2 is 1.00 M, how long will it take for the concentration to decrease to 0.72 M ? Express your answer using two significant figures.

If the initial concentration of SO2Cl2 is 0.125 M , what is the concentration of SO2Cl2 after 220 s ?

If the initial concentration of SO2Cl2 is 0.125 M , what is the concentration of SO2Cl2 after 550 s ?

Explanation / Answer

1) The decomposition of SO2Cl2 is first order in SO2Cl2 and has a rate constant of 1.38×104 s1 at a certain temperature.

What is the half-life for this reaction?

Solution: half life = t1/2 = 0.693 / K = 0.693 / 1.38×104 s1 = 5021.7 seconds

2) How long will it take for the concentration of SO2Cl2 to decrease to 25% of its initial concentration? Express your answer using two significant figures.

Solution: the time required will be = two half lives = 5021.7 + 5021.7 = 10043.4 seconds

The same can also be solved as

ln [A]/ [At] = kt

ln [100/25] = 1.38×104 s1 X time

time = 10045.6 seconds

3) If the initial concentration of SO2Cl2 is 1.00 M, how long will it take for the concentration to decrease to 0.72 M ? solution:

ln [A]/ [At] = kt

ln [1/0.72] = 1.38×104 s1 X time

time = 2380.43 seconds

4) If the initial concentration of SO2Cl2 is 0.125 M , what is the concentration of SO2Cl2 after 220 s ?

Solution:

ln [A]/ [At] = kt

ln [0.125 / At] = 1.38×104 s1 X 220

[0.125 / At] = 1.031

[At] = 0.121 M

5) If the initial concentration of SO2Cl2 is 0.125 M , what is the concentration of SO2Cl2 after 550 s ?

Solution:

ln [0.125]/ [At] = kt

ln [0.125 / At] = 1.38×104 s1 X 550

0.125 / At = 1.0789

At = 0.116 M

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote