2. Unknown compound /has a melting point of 102-3°C. Carbon/hydrogen analysis of
ID: 1032768 • Letter: 2
Question
2. Unknown compound /has a melting point of 102-3°C. Carbon/hydrogen analysis of compound / showed 30.4% carbon and 21% hydrogen Carius sulfur analysis of a 8.45 mg sample of compound 1 yielded 8.32 mg of BaSO4. A 10.50-mg sample of compound / was reacted in a sodium fusion reactor and the resulting solution produced 8.32 mg of AgBr. Based on mass spectral data, the M peak was found to be approximately 235-240. Treatment of compound / with aqueous acid and heat yielded a compound with the formula C&HsBr.; Determine the molecular formula for compound I. (2 points)Explanation / Answer
Given % Carbon = 30.4%
Hydrogen = 2.1%
a) 8.45 mg of sample yielded 8.32 mg of BaSO4
Molar mass BaSO4 = 233.38 g/mole
Atomic mass of Sulfur = 32.065 g/mole
Weight of sulfur in 8.32 mg of BaSO4 = (atomic mass of Sulfur x Weight of BaSO4)/ molar mass of BaSO4 =(32.065 x 8.32)/ 233.38 = 1.1431 mg
Weight percentage of Sulfur in Compound I = (weight of sulfur in sample x 100)/ weight of sample = (1.1431 x 100)/8.45 = 13.53 %
b) 10.50 mg of sample yielded 8.32 mg of AgBr during sodium fusion
Molar mass of AgBr = 187.77 g/mole
Atomic mass of Br = 79.904 g/mole
So mass of Br in sample = (79.904 x 8.32)/187.77 = 3.5405 mg
weight percentage of Br in Compound = (3.5405 x 100)/10.50 = 33.72%
c) Since after reaction with aqueous acid heat gives C6H5Br, It must be a sulfonic acid group (SO3H) because benzene sulfonic acids undergoes desulfonation after heating in aqueous acid. So other element will be Oxygen and Weight percentage of oxygen can be calculated as
%weight of O = (100 - % weight of C - %weight of H - %weight of Br - %weight of S) = (100 - 30.4 - 2.1 - 13.53 - 33.72) = 20.25 %
d) weight fraction = %weight / atomic mass
weight fraction of C = 30.4/12 = 2.53
weight fraction of H = 2.1/ 1 = 2.1
weight fraction of S = 13.53/32 = 0.42
weight fraction of Br = 33.72/79.9 = 0.42
Weight fraction of O = 20.25/16 = 1.27
We have to make weight fraction to be an integer value so that it can give number atoms in molecule.
We will take least weight fraction element make it as one by multiplying it with (1 /0.42) = 2.38
After multiplying weight fraction each element with 2.38 we get
For Carbon = 2.53 x 2.38 = 6.02 = 6 (approx.)
For Hydrogen = 2.1 x 2.38 = 4.998 = 5 (approx.)
For Bromine = 0.42 x 2.38 = 1 (approx)
For Sulfur = 0.42 x 2.38 = 1 (approx.)
For Oxygen = 1.27 x 2.38 = 3.02 = 3 (approx.)
So emperical formula of compound I will be (C6H5BrSO3)
Emperical formula weight = 238
From mass spectroscopy molecular ion peak is around 235-240 , Our emperical formula is molecular formula compound.
Molecular formula of compound I = C6H5BrSO3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.