2. Two blocks, suspended in the air, are connected together by a rope with negli
ID: 1773578 • Letter: 2
Question
2. Two blocks, suspended in the air, are connected together by a rope with negligible mass which runs over a frictionless pulley, also with negligible mass. The two blocks have masses of 3.75 kg and 8.71 kg. What is the magnitude of the acceleration of the two blocks when they are released from rest? What is the magnitude of the tension in the rope?
3. A puppy drags a chew toy across the floor by tugging on its ear with a force of 5.00 N. The ear makes an upward angle of 30.0° with respect to the floor. The floor exerts a horizontal frictional force of 2.00 N which resists the motion. What is the magnitude of the acceleration if the mass of the chew toy is 1.20kg?
Explanation / Answer
2) Let the system move with acceleration a m/s2
8.71g - T = 8.71 a ---------(1)
T - 3.75g = 3.75a ----------(2)
adding both equations we have
4.96*9.8 = 12.21 a
a = 3.98 m/s2 = 4 m/s2
T = 3.75(g + a) = 51.67 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.