2. Two blocks of masses m and 2m are placed on a frictionless, horizontal surfac
ID: 1660760 • Letter: 2
Question
2. Two blocks of masses m and 2m are placed on a frictionless, horizontal surface. A light spring is attached to the more massive block, and the blocks are pushed together with the spring between them as shown above. A cord initially holding the blocks together is burned; after that happens the block of mass 2m moves to the right with a speed of 6.05 m/s. a. What is the velocity of the block of mass m? m/s b. Find the system's original elastic potential energy, taking m = 0.40 kg. J c. Is the original energy in the spring or in the cord? (1 = Spring, 2 = Cord) Before ? m/s ? m AfterExplanation / Answer
SOLUTION:
(a) Mass of the first block, M
Mass of the second block, 2M
final speed of the second block, V2f = 6.05 m/s
Before the cord burns, both masses are in rest oposition,
Hence, initial speed of thenm is 0,
They are V1i, V2i = 0 m/s
Hence, by conservation of momentum,
M V1i + 2M V2i = M V1f + M V2f
M(0) + 2M (0) = MV1f + 2M (6.05 m/s)
V1f = -12.1 m/s (left)
(b) Kinetic energy of the system,
K.E = 0.5 x M x V1f2 + 0.5 x 2M x V2f2
= 0.5 x (0.40 kg)(12.1 m/s)2+ 0.5 x (0.8)(6.05 m/s)2 (given, M = 0.40 kg)
= 29.28 J + 14.64 J
= 43.92 J
According to conservation of energy,
The loss of kinetic energy is used to gain in original elastic potential energy
Hence, original elastic potential energy = 43.92 J
(c) Since, the potential energy is stored in the spring,
Therefore, the original energy is in the Spring
Please rate my answer, good luck...
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.