2. Two balls of equal mass m =1kg collide and stick together as shown in the fig
ID: 2253529 • Letter: 2
Question
2. Two balls of equal mass m =1kg collide and stick together as shown in the figure. The initial velocity of ball B is 12 m/s and that of ball A is 6 m/s.
Explanation / Answer
1)applying conservation of momentum equations in x and y directions we have
m1u1 x cosA + m2u2 x cosB = (m1 + m2) x V x cosC ----------(1)
and m1u1 x sinA + m2u2 x sinB = (m1 + m2) x V x sinC -------------(2)
where m1 = m2 = 1 kg,u1 = 6 m/s,u2 = 12 m/s,A = 120o and B = 240o,V is the common velocity of the combined mass after collision and C is the angle made by the mass
solving equations (1) and (2) for V and C
2)the ratio is
(Ef/Ei) = [(1/2) x (m1 + m2) x V^2/(1/2) x m1u1^2 + (1/2) x m2u2^2)]
the collision is inelastic,as the two masses stick together after the collision
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.