A solution is prepared by dissolving 78.6 g of glucose (C6H12O6 180.16 grams per
ID: 1031684 • Letter: A
Question
A solution is prepared by dissolving 78.6 g of glucose (C6H12O6 180.16 grams per mole) in 0.402 megagrams of water. The final volume of the solution is 621 mL. Calculate the part by million of the solution
Calculate the volume of water, in Liters, that can be vaporized at its normal boiling point with 9.28 megajoules of heat. The heat of vaporization of water at its normal noiling point of 100 Celsius is +40.7 likojoules per mole
Determine the solubility of oxygen in water at 25 degrees Celsius exposed to air at one atmosphere. Assume partial pressure of 2.85 atmosphere.
Explanation / Answer
1) 78.6 g of glucose = 78.6 / 180.16 = 0.436 gm = 436 mg.
part by million of the solution = 436 / 0.621 = 702 ppm
2) 9.28 megajoules of heat = 9.28 * 10^6 J
moles of water vaporized = 9.28 * 10^6 / (40.7 * 1000) = 228 mole water = 228 * 18 = 4104 gm water
as the density of water = 1 gm / ml.
so volume of water, in Liters = 4.104 L
3)
we know,
Henrys law :
KH = concentration / partial pressure.
we need KH (Henrys constant) to get concentration that is solubility of O2.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.