A solution is made by dissolving 1.41 g glucose (C 6 H 12 O 6 ) in 100.0 g of wa
ID: 884384 • Letter: A
Question
A solution is made by dissolving 1.41 g glucose (C6H12O6) in 100.0 g of water to give a final volume of 101 mL. Calculate the molarity, mass percent, mole fraction, and molality of glucose in this solution.
What is the amount of C6H12O6 present in moles?
Can anyone help me get started on this?
Do I use these equations?
Molarity= Moles of solute/liters of solution
Molaity(m)= moles of solute/ kilogram of solvent
Mass (wieght) %= mass of solute/mass of solution * 100%
Mole fraction= moles/total moles of solution
Thank you!
Explanation / Answer
Molarity = NO.of moles of solute×1000/V(ml)
No of moles of solute(Glucose)=1.41/180 ( Mol weight of Glucose=180)
=0.00783
Molarity of Glucose=0.00783×1000/101
=0.07752
Mlality(m) = Moles of solute/kilogram of solvent
= 0.00783×1000/100
=0.0783
Mass(weight %)= Mass of solute(Glucose)×100/Mass of solution
=1.41×100/101
=1.396
Mole fraction=No of moles of solute(glucose)/Total no.of moles of solution
= 0.00783/0.00783+5.55
=0.00141
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.