Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solution is prepared by dissolving 78.5 g sucrose (C_12 H_22 O_11) in 460 g of

ID: 518445 • Letter: A

Question

A solution is prepared by dissolving 78.5 g sucrose (C_12 H_22 O_11) in 460 g of water. Determine the mole fraction of sucrose if the final volume of the solution is 575 mL. (molar mass sucrose = 342.3 g/mol, molar mass water = 18.0 g/mol) A) 3.09 times 10-3 B) 8.89 times 10-3 C) 4.65 times 10-3 D) 7.23 times 10-2 E) 2.45 times 10-3 A solution is prepared by dissolving 75.2 g of NaCl in enough water to form 522 mL of solution. Calculate the mass % of the solution if the density of the solution is 1.15 g/mL. A) 7.1% B) 13.7% C) 9.4% D) 12.5% E) 11.9% Soap has an ionic and a polar end. It works well to remove oil by A) surrounding the oil with the polar end, and the water interacts with the nonpolar end. B) Surrounding the oil with the nonpolar end, and the water interacts with the polar end. C) surrounding the oil and water with the polar end. D) surrounding the oil and water with the nonpolar end

Explanation / Answer

Ans 12. B) 8.89 x 10-3

The number of moles of sucrose = 78.5 / 342.3 = 0.23 moles

number of moles of water = 460 / 18 = 25.56 moles

total number of moles = 25.79 mole

mole fraction of sucrose = no. of moles of sucrose / ( total number of moles)

=0.23/ 25.79

= 0.00889 or 8.89 x 10-3

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote