A flask is charged with 0.130 mol of A and allowed to react to form B according
ID: 1023247 • Letter: A
Question
A flask is charged with 0.130 mol of A and allowed to react to form B according to the following hypothetical gas-phase reaction.
The following data are collected.
(a) Calculate the number of moles of B at each time in the table.
0 s
mol
40 s
mol
80 s
mol
120 s
mol
160 s
mol
(b) Calculate the average rate of disappearance of A for each 40 s interval, in units of mol/s.
0 - 40 s
mol/s
40 - 80 s
mol/s
80 - 120 s
mol/s
120 - 160 mol/s
mol/s
Explanation / Answer
(a) Calculate the number of moles of B at each time in the table.
0 s = 0.0 mol
mol
40 s = 0.130 - 0.068 = 0.072 mol
mol
80 s = 0.130 - 0.041 = 0.089 mol
mol
120 s = = 0.130 - 0.026 = 0.104 mol
mol
160 s = = 0.130 - 0.015 = 0.115 mol
mol
(b) Calculate the average rate of disappearance of A for each 40 s interval, in units of mol/s.
0 - 40 s = 0.072 mol / 40 s = 0.0018 mol/s
mol/s
40 - 80 s = 0.027 mol/ 40 s = 0.000675 mol/s
mol/s
80 - 120 s = 0.016 mol/ 40s = 0.0004 mol/s
mol/s
120 - 160 mol/s = 0.015 mol/ 40s = 0.00375 mol/s
mol/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.