A flask is charged with 0.130 mol of A and allowed to react to form B according
ID: 884051 • Letter: A
Question
A flask is charged with 0.130 mol of A and allowed to react to form B according to the following hypothetical gas-phase reaction.
The following data are collected.
(a) Calculate the number of moles of B at each time in the table.
0 s = _____ mol
40 s = _____ mol
80 s = _____ mol
120 s = ______ mol
160 s = ______ mol
(b) Calculate the average rate of disappearance of A for each 40 s interval, in units of mol/s.
0 - 40 s = _______ mol/s
40 - 80 s = ________ mol/s
80 - 120 s = _________ mol/s
120 - 160 s = _________ mol/s
Explanation / Answer
a) 0 s = 0 mol
40 s = 0.130-0.062=0.068mol
80 s = 0.130-0.048=0.082mol
120 s = 0.130-0.027=0.103mol
160 s = 0.130-0.021=0.109
b) average rate= change in concentration of reactants / time taken
0-40s: r=0.130-0.062/40-0 = 0.0017 mol/s
40-80: r = 0.062-0.048/40=0.00035 mol/s
80-120: r= 0.048-0.027/40=0.000525 mol/s
120-160: r = 0.027-0.021/40=0.00015 mol/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.