A flask is charged with 0.140 mol of A and allowed to react to form B according
ID: 476009 • Letter: A
Question
A flask is charged with 0.140 mol of A and allowed to react to form B according to the following hypothetical gas-phase reaction.
The following data are collected.
(a) Calculate the number of moles of B at each time in the table.
0 s
___ mol
40 s
___ mol
80 s
___ mol
120 s
___ mol
160 s
___ mol
(b) Calculate the average rate of disappearance of A for each 40 s interval, in units of mol/s.
0 - 40 s
___ mol/s
40 - 80 s
____ mol/s
80 - 120 s
___ mol/s
120 - 160 mol/s
___ mol/s
Explanation / Answer
a) from the reaction it is clear rate of disappearence = rate of appearence
0s = 0 mol
40 s = 0.14 - 0.066 = 0.074 moles
80s = 0.14 - 0.048 = 0.092 moles
120 s = 0.14 - 0.026 = 0.114 moles
160 s = 0.14 - 0.024 = 0.116 moles.
b) averate rate = change in concentration / time taken
0 - 40 s
rate = (0.14 - 0.066 /40) = 0.00185 M/S
40 -80 s
rate = (0.066 - 0.048 / 40) = 0.00045 M/s
80 -120 s
rate = (0.048 - 0.026 / 40) = 0.00055 M/s
120-160s
rate = (0.026 - 0.024 /40) = 0.00005 M/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.